CMR All School Awards presented on May 7
On Tuesday May 7, CMR presented awards from all departments and scholarships to students for outstanding achievement. Those who won awards are
Outstanding Student Government Leadership Award – Ryan Anderson
( $100 ) – Cheyann Trueman, Katie Smith, Marissa Berryman
Art Department – Jackie VanHeel
Great Falls Education Foundation Art Scholarship – ($1,850.00) – Padyn Humble
Arts Association of Montana Award (Certificate & $300.00- Drew Austin
Faculty Choice Art Award (Certificate & $100.00) – Drew Austin
Business Department – Jessica Goosen
Outstanding Senior Business Student (Certificate and $125 Visa Card) Joey Stockdill, Hunter Schulke, Amanda Turner, Bridger Croft
Science Department – Jon Davis
CMR Academic Achieve in Science (Certificate & $50.00) – Jayse McLean
Science Award for Excellence ($25.00, Certificate, and name on Plaque)- Jimmy Grinde
Outstanding Physics Student (Certificate & $25.00) – Connor Hilbig
Outstanding Physics Student (Certificate & $25.00) – Mengyi Li
Outstanding Chemistry Student (Certificate & $25.00) – Brooke Gowins & Brandon Mountan
Outstanding Engineering Student (Certificate & $25.00) – Ashleigh Lehotsky
Bausch & Lomb Science Award ($25.00, Certificate and Plaque) – Lindsay Martinez
Austin Shampo Award – ($1,000.00) – Gwenever Malisani
Drama Department – Chris Evans
Best Actress (Plaque) – Guilherme Poelsma
Best Actor (Plaque) – Hannah Ragland
Journalism Department – Beth Britton (Newspaper & Yearbook)
Editor of the Year / Newspaper – ($100 & certificate each) – Peyton Fulbright
Journalist of the Year ( $150 and certificate) – Kendra Hix
Adviser’s Award ($75 & Certificate each) – Lindsay Martinez, Olivia Rudion, Kim Michelsen
Editor of the Year (yearbook) – ($150.00 each & certificate) – Tana Marble
Yearbook Designer of the Year ($100) – McKenna Quinn
Advisor Awards (certificate and $75.00) – Brady Bridgeman, Caitlin Soltesz, Jacob Bernhardt
English Department – Scott Clapp
Outstanding Senior English Student (Certificate & $150.00) – Hannah Cubbage
Outstanding Junior English Student (Certificate & $100.00) – Olivia Rudio
Mathematics Department – Terri Dahl
Outstanding Sr. Honors Math Student (Certificate & $100.00) – Jayse McLean
Social Studies Department – Dennis Mora
Outstanding Senior So Stud Student (Certificate & $100.00)- Maverick Raile
Outstanding Junior So Stud Student (Certificate & $100.00) – Lindsay Martinez
World Languages Department – Erica Davis, Sara Buley, Anne Bulger
LeRoy Bleek Memorial Scholarship (French) ($150.00) – none this year
LeRoy Bleek Memorial Scholarship (Spanish) ($150.00) – Amber Roberts & Hannah Cubbage
LERoy Bleek Memorial Scholarship (German) ($150.00) – none this year
Family and Consumer Science Department – Teri Forde
($50 and certificate) – Jordan Cavanaugh
Trades and Industry Department – Mark Yaeger
Gil Proefrock Memorial S. Ship ($150.00 & Certificate) – Anthony Germann
Outstanding Metal/Welding Award ($50.00 Bond) – Dylan Murray
Outstanding Woods Award – ($50.00 Bond) – Dylan Murray
Outstandingl Drafting Award – Brooke Kervi & Hayden Meek
Outstanding Auto Award – Austin Nelson
State FFA Degree Award & Scholarship – Josh Chrisensen, Brook Merja, Coral Merlo, Allie Nelson, Christian Neuman, Amber Roberts, Carson Sand
CMR Partners – Jody Murray
Award ($400 each) – Abby Lynes, Tana Marble, Kirsten Kreutz
Rustler Quarterbacks Club – Sanford McAllister
(Award -$500each) – Jayse McLean and Eric Dawson
Bill Gianoulias Scholarship – Patti Ashmore
($500) -Cole Funseth
Montana High School Honor Scholarship – Patti Ashmore
Honors Scholarship ($2,230.00) – James Grinde
Honors Scholarship ($2,230.00) – Claire Knox
Honors Scholarship ($2,230.00) – Soren Ormseth
Honors Scholarship ($2,230.00) – Bridger Scholten
Governor’s Best and Brightest Merit – Patti Ashmore
($2,000.00 for four years) – Madison Mahoney
Great Falls Association of Educational Office Personnel – Daneen Pate
$500 – Kendra Hix
DUI Task Force – Jerry Kelly
($1,000)– Madisyn Gregoire
GFPS Foundation Scholarship – Chuck and Gerry Jennings
($6250 x 2 years) – Cole Funseth & Taylor Mangan
Eidel Family Scholarship – Patti Ashmore
($1000) – Kylie Otis & Cole Funseth
Treacy Giesler Memorial Scholarship – Leslie Evans
($507.00) – Kristen Kreutz
Bertha Feaster Scholarship – Polly Kolstad
($5,500 x 4 years) – Lucas Poitra
Jaraczeski Family Scholarship – Patty Jaraczeski
($1,364)- Brooklyn Merja
Dick Anderson Construction Scholarship – Dale Wolf
$1000) – not presenting this year
Hoppock Scholarship – Susan Avery
($1340) -Kristen Kreutz
Hopkins Scholarship – Brian Hopkins
($500) Kristen Kreutz
Francis Kirwin Award – Brian Loucks
($750) –Brooke Gowins
Kelly Johnson Memorial – Doug Sexe
($1200) – Jayse McLelan
($1200) – Lucas Poitra
($1200) – Madi Mahoney
School District Leadership Scholarship (Wenaas) – Jane Weber
($550) – Abigail Lynes
Lillian Lemire Scholarship – Doug Sexe
Award ($963.00 X 4 years) – Kaydee Parsons
Fred & Vassilia Grassechi Scholarship – Brian Loucks
Award ($700) – Lucas Poitra
Dean Riggin Music Scholarship – Jane Weber
($472.00) – Kiersten Hall
Barnard Scholarship – Maureen Guerechit
($900) – Mikayla Reddick
($900) – Maggie Reilly
Suhr Scholarship -Maureen Guerechit
($1,000 x 4) – Madisyn Gregoire
Haugse Scholarship – Becky Fink
($11,000 x 4 years) – Abby Lynes
Gladis G Gerrity Scholarship – Becky Fink
($9,000 x four years) – Eric Dawson, Maggie Reilly, Brooklyn Merja
Hampton-Collins Scholarship – Patti Ashmore
Music – Voice ($500)– Kiersten Hall
Instrumental ($500) – Gunner Mullins
Citizenship – ($500 each) – Katie Smith & Jacob Weill
Pearl Matteson Scholarship – Patti Ashmore
($225.00) Alisha Kabasa
Class of 1982/1983 Award – Patti Ashmore
($300 ) – Drew Austin
Four by Four Awards (Four Years of 4.00 GPA) – Dick Kloppel
(Plaque & $50.00) – Andrew Austin
(Plaque & $50 .00) –Cole Funseth
(Plaque & $50.00) – Ethan Germann
(Plaque & $50.00) – Jayse McLean
(Plaque & $50.00) – Kimberly Michelsen
(Plaque & $50.00) – Kylie Otis
(Plaque & $50.00) – Amber Roberts